Skuteczny atak na wygraną

Opublikowane przez Rajd Festiwalowy w dniu

Szósty odcinek specjalny okazał się dla losów całego rajdu decydujący. Tam Rafał Piotrowski i Adrian Mroszczyk (Renault Clio Sport) uzyskali bardzo dobry czas, wypracowali nad najgroźniejszymi konkurentami dużą przewagę i dzięki temu wygrali 52. Rajd Festiwalowy, pierwszą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w sezonie 2021, a także klasę RO 1. Kajetan Świder i Marcin Borycki w Hondzie Civic VTi po bardzo ciekawej i wyrównanej walce zajęli drugie miejsce i jednocześnie wygrali w klasie RO 2. Warto nadmienić, że dla kierowcy z Katowic był to pierwszy start w RSMŚl, a taki wynik oraz prezentowana na trasach tego rajdu forma mogą zwiastować niezwykle ciekawą i interesującą walkę o tytuł Rajdowego Mistrza Śląska w klasyfikacji generalnej.

fot. Tomasz Dębski

Przed finałowym odcinkiem specjalnym cztery załogi zajmujące miejsca 3-6 dzieliło zaledwie sześć dziesiątych sekundy, więc można było się spodziewać pasjonującej batalii na Power Stage’u. Zwycięsko z niej wyszli Krzysztof Stańdo i Dariusz Gurdziołek, którzy w stawce załóg rywalizujących o tytuł Mistrzów Śląska uzyskali najlepszy czas i nie dość, że zajęli najniższy stopień podium i zajęli drugie miejsce w RO 1, to w dodatku otarli się o drugą pozycję w generalce, z którą rozminęli się o zaledwie… jedną dziesiątą sekundy! Drudzy na Power Stage’u Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi) zajęli czwarte miejsce w generalce i drugie w RO 2, a kolejne miejsca zajęły ekipy, które uzupełniły podium w swoich klasach, czyli Grzegorz Ciombor i Maciej Miklaszewski w Hondzie Civic (5. w generalce i 3. w RO 2) oraz Maciej Watras i Kamil Kluczewski w Renault Clio Sport (6. w generalce i 3. w RO 1).

Finałowa pętla okazała się być decydująca również w rywalizacji w klasie RallyN1, gdzie Sebastian Bojdoł i Andrzej Mrowczyk uzyskali znakomity drugi czas w stawce aut z napędem na jedną oś w RSMŚl, a na Power Stage’u zwiększyli przewagę i dzięki temu zwyciężyli w tej klasie oraz zajęli siódmą pozycję w klasyfikacji pierwszej rundy Mistrzostw Śląska. Drugą pozycję w RallyN1 i ósmą w generalce zajęli walczący do samego końca Kamil Kawalec i Sebastian Krzyżowski (obie załogi w Renault Clio III RS), a czołową dziesiątkę zamknęli Bartosz Bąk i Paweł Daniec (Honda Civic Type-R) oraz Michał Schmidt i Marcin Lentner (Renault Clio Sport).

Niezwykle pasjonująca walka była w klasie PPC, gdzie przed finałową pętlą trzy załogi miały realne szanse na zwycięstwo, a losy pierwszego miejsca de facto rozstrzygnęły się na kończącym rajd Power Stage’u. Tam atak przypuścili Janek Listewnik i Marcin Pasek jadący Peugeotem 106 S16, którzy uzyskali tam najlepszy czas i dzięki temu zwyciężyli w klasie PPC. Do finałowego odcinka specjalnego liderami byli Piotr Kamiński i Paweł Tłok (Citroen Saxo VTS), którzy minimalnie wygrali przedostatni oes, ale na ostatnim odcinku nie byli w stanie odeprzeć ataku zwycięzców i tym samym zajęli drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęli Mateusz Kokoszka i Łukasz Szwed jadący Peugeotem 206 XS.

Bezdyskusyjnymi zwycięzcami w klasie Open 1 zostali Artur Równiatka i Wojciech Habuda jadący Mitsubishi Lancerem Evo X, którzy na wszystkich odcinkach specjalnych zajęli wśród wszystkich startujących w rajdzie pierwsze miejsce i z kompletem punktów objęli prowadzenie w klasyfikacji tej klasy. Drugą pozycję zajęli w tej klasie Przemysław Gajowczyk i Przemysław Baryła w Mitsubishi Lancerze Evo IV, a najniższy stopień podium zajęli Tomasz Zieliński i Janusz Wołek w Subaru Impreza WRX STI.

W klasie Open 2 wyraźnymi zwycięzcami zostali Adam Wrocławski i Jacek Spentany jadący Peugeotem 208 R2, którzy wygrali pięć z siedmiu odcinków specjalnych i wypracowali ponad 20-sekundową przewagę nad drugimi w tej klasie Bartłomiejem Fizią i Pawłem Jańczykiem (Ford Fiesta R200). Najniższy stopień podium zajęli broniący tytułu w tej klasie Tomasz Pławecki i Paweł Kaim w Hondzie Civic Proto. W klasie RallyN2 zwyciężyli Łukasz Godula i Piotr Bywalec (Peugeot 208), a na drugiej pozycji uplasowali się Damian Uchyła i Agnieszka Radzik w Kii Picanto.

Wyniki 52. Rajdu Festiwalowego – 1. rundy RSMŚl (czołowa dziesiątka)

 1. Rafał Piotrowski/Adrian Mroszczyk (Renault Clio Sport, 1. w RO 1) 13:13.6
 2. Kajetan Świder/Marcin Borycki (Honda Civic VTi, 1. w RO 2) +5.7
 3. Krzysztof Stańdo/Dariusz Gurdziołek (Renault Clio Sport, 2. w RO 2) +5.8
 4. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 2. w RO 2) +6.6
 5. Grzegorz Ciombor/Maciej Miklaszewski (Honda Civic, 3. w RO 2) +6.8
 6. Maciej Watras/Kamil Kluczewski (Renault Clio Sport, 3. w RO 1) +7.0
 7. Sebastian Bojdoł/Andrzej Mrowczyk (Renault Clio III RS, 1. w RallyN1) +10.4
 8. Kamil Kawalec/Sebastian Krzyżowski (Renault Clio III RS, 2. w RallyN1) +13.6
 9. Bartosz Bąk/Paweł Daniec (Honda Civic Type-R, 4. w RO 1) +14.4
 10. Michał Schmidt/Marcin Lentner (Renault Clio Sport, 5. w RO 1) +23.9

Wyniki 52. Rajdu Festiwalowego – klasa Open 1

 1. Artur Równiatka/Wojciech Habuda (Mitsubishi Lancer Evo X) 12:32.7
 2. Przemysław Gajowczyk/Przemysław Baryła (Mitsubishi Lancer Evo IV) +35.0
 3. Tomasz Zieliński/Janusz Wołek (Subaru Impreza WRX STI) +46.4
 4. Waldemar Janecki/Piotr Krzystanek (BMW E36 Compact) +49.9
 5. Tomasz Ociepa/Sebastian Dwornik (Ford Fiesta Proto) +53.8

Wyniki 52. Rajdu Festiwalowego – klasa Open 2

 1. Adam Wrocławski/Jacek Spentany (Peugeot 208 R2) 13:15.0
 2. Bartłomiej Fizia/Paweł Jańczyk (Ford Fiesta R200) +22.4
 3. Tomasz Pławecki/Paweł Kaim (Honda Civic Proto) +32.5
 4. Jerzy Niemiec/Tomasz Saganowski (Honda Civic) +47.7
 5. Ryszard Kózka/Jarosław Skwarek (Ford Fiesta Rally4) +2:04.3
 6. Łukasz Ulman/Michał Małkowski (Honda Civic) +5:06.8 (5 min. kary za Rally2)

Punktacja RSMŚl 2021 będzie dostępna na stronie ZO PZM w Katowicach oraz na oficjalnej stronie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Serdecznie przepraszamy za opublikowanie źle podliczonej klasyfikacji.

Kategorie: AktualnościRSMŚl

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek).
Regulamin Serwisu    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ