Mistrzowie na starcie

Opublikowane przez Rajd Festiwalowy w dniu

53. Rajd Festiwalowy inauguruje rozgrywki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w sezonie 2022. Na starcie opolskiego klasyka pojawią się nie tylko utalentowani zawodnicy marzący o wielkich sukcesach, ale także utytułowani kierowcy i piloci, którzy mają na swoim koncie tytuły Mistrzów Śląska oraz Mistrzów Polski w poszczególnych klasach, a także w klasyfikacji generalnej.

Na liście zgłoszeń można znaleźć czterech zawodników, którzy mają na swoim koncie co najmniej jeden tytuł Mistrza Polski w swojej klasie. Najbardziej znany i utytułowany w tej grupie jest Jakub Brzeziński, który w 2019 roku zdobył tytuł mistrzowski w Open 4WD, a dwa lata później dołożył mistrzowskie laury w klasie 4 oraz w grupie 2WD. W ten weekend popularny „Colin” będzie pilotem Tomasza Króla, z którym utworzy duet jadący Fordem Fiesta Rally3.

W 2017 roku pierwszym Historycznym Rajdowym Mistrzem Polski (HRSMP) został Dariusz Gurdziołek, który zdobył mistrzowskie laury w klasyfikacji generalnej i w klasie FIA4. W ten weekend, tak jak rok temu, zasiądzie na prawym fotelu Renault Clio Sport kierowanego przez Krzysztofa Stańdo.

Aktualny lider RSMP w klasyfikacji generalnej, Jakub Wróbel, także może się pochwalić mistrzowską zdobyczą, gdyż w 2019 roku zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie 3, a jutro i pojutrze przez będzie czytał notatki Jakubowi Matulce w Fordzie Fiesta R200.

Ojca Kuby Matulki, Przemysława, jadącego Subaru Imprezą R4, będzie pilotował kolejny Mistrz Polski w zestawieniu, Mateusz Martynek. W ubiegłym roku zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie Open 2WD. Co ciekawe, jest to jedyny zawodnik, który ma na swoim koncie zarówno tytuł Mistrza Polski, jak i Mistrza Śląska, gdyż w 2018 roku zdobył tytuł mistrzowski w klasyfikacji generalnej i w klasie RO2, a w 2007 roku zwyciężył w klasie RWD-1.

fot. Jakub Rozmus

Prócz Martynka, tytułami mistrzowskimi w klasyfikacji generalnej mogą się pochwalić Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek jadący w tym rajdzie Hondą Civic VTi, którzy najważniejsze śląskie trofeum wywalczyli w ubiegłym roku, a do tytułu w generalce dołożyli mistrzowski tytuł w klasie 2. Warto pamiętać, że kierowca z Podkarpacia w 2019 roku zdobył również Mistrzostwo Śląska w klasie PPC.

W ubiegłym roku tytuły Mistrzów Śląska zdobyli m.in. Tomasz Pławecki i Paweł Kaim, którzy zwyciężyli w klasie Open 2, powtarzając tym samym wyczyn z 2020 roku. Na swoim koncie mają także Mistrzostwo Śląska w klasie Open 2WD z 2019 roku. W tym roku chcą obronić supremację przy pomocy Peugeota 208 R2. Oprócz Hawry i Kolaczka oraz Pławeckiego i Kaima, mistrzowskich tytułów w swoich klasach bronić będą Kamil Kawalec i Sebastian Krzyżowski jadący Renault Clio III RS, którzy zdobyli Mistrzostwo Śląska w klasie RallyN1 oraz Tomasz Zieliński i Łukasz Michorczyk, czyli czempioni klasy Open 1, którzy zasiądą za sterami Subaru Imprezy WRX STI.

Jednym z najbardziej doświadczonych zawodników w stawce jest Tomasz Tkacz, który przez ponad 20 lat startował w wielu rundach Mistrzostw Polski, Śląska, a także Pucharu PZM i Rajdowego Pucharu Polski. Jedna z instytucji śląskich rajdów ma na swoim koncie Mistrzostwo Śląska w klasie 5 zdobyte w 2012 roku oraz Rajdowy Puchar Polski w klasie 5 RPP, rok później, a także wiele wicemistrzowskich tytułów. W ten weekend będzie pilotował Kamila Bronikowskiego w Renault Clio Sport.

Posiadaczem jednego z najatrakcyjniejszych samochodów zgłoszonych do 53. Rajdu Festiwalowego jest Grzegorz Olchawski, który wraz z Łukaszem Zapartem wystartuje legendarnym Audi Quattro Sport E2. Krakowianin regularnie startuje w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, ale ma też na koncie również starty i sukcesy w RSMŚl, czego dowodem może być m.in. tytuł Mistrza Śląska w klasie Gość 4WD zdobyty w 2019 roku.

fot. Jakub Rozmus

Jednym z efektowniej jeżdżących kierowców w stawce jest Waldemar Janecki, który w latach 2012-2014 regularnie startował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, a w 2014 roku zdobył tytuł Mistrza Śląska w Pucharze Legend. W tym roku razem z Piotrem Krzystankiem powalczy o zwycięstwo w klasie Open 1 jadąc BMW E36 Compact.

Blisko tytułu Mistrza Śląska w klasyfikacji generalnej w 2019 roku byli Łukasz Godula i Daniel Nowak, którzy ostatecznie zdobyli tytuły wicemistrzowskie, ale rok wcześniej zdominowali rywalizację w klasie PPC (Puchar Peugeot-Citroen) i zdobyli w wielkim stylu tytuł Mistrzów Śląska w tejże klasie. Po dwóch latach przerwy znów stworzą rajdowy duet, który powalczy o mistrzowski tytuł w klasie RN3 jadąc Peugeotem 208.

Jeśli chodzi o puchary markowe, to w 2014 roku tytuł Mistrzów Śląska w klasie PCR (Puchar Cento Rally) zdobyli Grzegorz Pasterak i Adam Gładysz, którzy w tym roku podróżować będą w Hondzie Civic Type-R, którym jeżdżą od drugiej połowy 2017 roku.

Przykładem tego, że Mistrzem Śląska może być zawodnik spoza południa Polski może być pochodzący z Warszawy Marcin Pogorzelski, który w 2019 roku zdobył mistrzowski tytuł w klasie RO 1, a po dwóch latach przerwy wraca na odcinki specjalne. W ten weekend pojawi się na starcie Citroenem C2 VTS, a jego pilotem będzie Piotr Bywalec.

Z całą pewnością wśród startujących w tegorocznej edycji Rajdu Festiwalowego znajdują się przyszli Mistrzowie Śląska, a być może i nawet Mistrzowie Polski. Kto w tym roku zdobędzie mistrzowskie laury? O tym przekonamy się po ostatniej rundzie sezonu 2022, ale część odpowiedzi na to pytanie poznamy w najbliższą niedzielę, po zakończeniu ostatniego odcinka specjalnego 53. edycji najważniejszego rajdu samochodowego na Opolszczyźnie.

Kategorie: AktualnościRSMŚl

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek).
Regulamin Serwisu    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ