Festiwalowy początek sezonu w RSMŚl i RSPŚ

Opublikowane przez Rajd Festiwalowy w dniu

Już w najbliższy weekend (5-6 czerwca br.) odbędzie się 52. Rajd Festiwalowy, który zainauguruje rozgrywki w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oraz Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska SKJS w sezonie 2021. Co roku ten rajd jest stałym punktem w kalendarzu imprez sportów motorowych, a tradycja sięga 1970 roku, kiedy to zorganizowano pierwszą edycję tego opolskiego klasyka. W tym roku bazą rajdu są Strzelce Opolskie, a odcinki specjalne wytyczono w Opolu, a także na trasach ze Zdzieszowic do Góry św. Anny oraz przez miejscowość Poręba. Na liście zgłoszeń znalazły się 84 załogi – 43 w Rajdzie Okręgowym (RSMŚl) i 41 w Super KJS-ie (RSPŚ).

Do faworytów w walce o tytuł mistrzowski można z całą pewnością zaliczyć ubiegłorocznych Wicemistrzów Śląska, Rafała Piotrowskiego i Adriana Mroszczyka, którzy pojadą swoim Renault Clio Sport. Tytuł mistrzowski w klasie RO 2 sprzed roku zechcą obronić Adam Rachfał i Sławomir Leja, którzy pozostają przy swojej Hondzie Civic VTi, a po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w klasie PPC, swoich sił w klasie RO 1 spróbują Konrad Dukat i Mieczysław Kalczyński, którzy wystartują Renault Clio Sport. Tytuł w klasie Open 2 zechcą obronić Tomasz Pławecki i Paweł Kaim, którzy po oesach podróżować będą w dobrze im znanej Hondzie Civic VTi piątej generacji.

fot. Tomasz Dębski

Na starcie pojawi się też aktualny Mistrz Polski w klasie HR4, Grzegorz Ciombor, który swoją Hondą Civic wygrał w 2017 roku Rajd Festiwalowy w klasie 3 i tym samym autem powalczy o wygraną w klasyfikacji generalnej i w klasie RO 2, a jego pilotem będzie Maciej Miklaszewski. Skoro o triumfatorach tego rajdu mowa, to nie należy zapominać o zwycięzcy sprzed dwóch lat w klasie PPC, Macieju Hawro, którego pilotować będzie reprezentant Automobilklubu Opolskiego, Wojciech Kolaczek, a ich bronią będzie Honda Civic VTi. Kolejnym opolskim akcentem w stawce RSMŚl są reprezentanci Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Michał Schmidt i Marcin Lentner, którzy wystartują swoim Renault Clio Sport.

52. Rajd Festiwalowy to także inauguracja uruchomionej grupy RallyN, a na liście zgłoszeń znalazło się siedem ekip – cztery z nich pojadą w klasie RallyN1, a pozostała trójka powalczy o wygraną w klasie RallyN2. W tej stawce znajduje się m.in. Wicemistrz Śląska z 2019 roku Łukasz Godula, którego pilotem będzie Piotr Bywalec, a także czołowe ekipy imprez amatorskich w województwie opolskim i śląskim – Sebastian Bojdoł i Andrzej Mrowczyk oraz Kamil Kawalec i Sebastian Krzyżowski.

Zainteresowanie kibiców z całą pewnością będzie budzić m.in. wyjątkowa replika B-grupowego Audi Quattro Sport E2, za którego sterami zasiądą Grzegorz Olchawski i Rajdowy Mistrz Polski z 2003 roku, Łukasz Wroński, czy też znany z wyjątkowego stylu jazdy Waldemar Janecki, który pojawi się w BMW E36 Compact, a pilotem krakowskiego kierowcy będzie Piotr Krzystanek. Na starcie pojawią się również doświadczeni Adam Wrocławski i Jacek Spentany, którzy Peugeotem 208 R2 powalczą o prymat w klasie Open 2, a także Artur Równiatka w Mitsubishi Lancerze Evo X, którego pilotem będzie zwycięzca 50. Rajdu Festiwalowego z 2019 roku, Wojciech Habuda.

Prócz walki o punkty w Mistrzostwach Śląska odbędzie się też rywalizacja wśród kierowców nielicencjonowanych, którzy powalczą o jak najlepszy wynik w pierwszej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska SKJS. Najliczniejszą klasą będzie klasa 3, którą reprezentuje 13 załóg. 12 ekip zgłosiło się w klasie 2, a 7 załóg jest zapisanych w klasie 1. Do klasy Cento zgłosiły się 4 ekipy, a po dwie załogi zapisały się do klas Retro i Gość. Tylko jedna załoga będzie rywalizowała w klasie RWD.

Załogi będą miały do pokonania siedem odcinków specjalnych o łącznej długości 23,67 km. W sobotę odbędzie się odcinek super specjalny zlokalizowany na rondzie im. Tadeusza Rozwadowskiego i węźle drogowym będącym skrzyżowaniem ul. Wrocławskiej i Obwodnicy Piastowskiej, który będzie miał długość 2,13 km. W niedzielę na zawodników będą czekały dwa odcinki specjalne przejeżdżane trzykrotnie. Pierwszy z nich to kultowa trasa ze Zdzieszowic do Góry św. Anny o długości 3,57 km, wykorzystywana przez wiele lat podczas Opolskiego Wyścigu Górskiego, który był rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Drugi odcinek specjalny ma długość 3,61 km i przebiegać będzie przez miejscowość Poręba, a meta znajduje się przed skrzyżowaniem między Kadłubcem a Strzelcami Opolskimi.

Co roku rozgrywki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska potrafią zaskakiwać i wiele razy byliśmy świadkami narodzin wielu talentów, którzy na międzynarodowych arenach odnoszą duże sukcesy. Czy w najbliższy weekend będziemy świadkami narodzin wyjątkowego talentu? Kto zrobi pierwszy krok w stronę tytułu Rajdowego Mistrza Śląska i Pucharu Śląska SKJS?

Harmonogram 52. Rajdu Festiwalowego

Sobota, 5 czerwca

18:00 – Start rajdu (Strzelce Opolskie)

18:43 (19:57 dla SKJS) – OSS 1 Debiuty (Opole)

Niedziela, 6 czerwca

7:30 – Serwis A

8:43 (9:57 – PS 1 dla SKJS) – OS 2 Superjedynki (Zdzieszowice)

8:56 (10:10 – PS 2 dla SKJS) – OS 3 Premiery (Poręba)

10:06 (11:20 dla SKJS) – Serwis B (Serwis A dla SKJS)

11:34 (12:48 – PS 3 dla SKJS) – OS 4 Superjedynki (Zdzieszowice)

11:47 (13:01 – PS 4 dla SKJS) – OS 5 Premiery (Poręba)

12:57 (14:11 dla SKJS) – Serwis C (Serwis B dla SKJS)

14:25 (15:39 – PS 5 dla SKJS) – OS 6 Superjedynki (Zdzieszowice)

14:38 (15:52 – PS 6 dla SKJS) – OS 7 Premiery (Poręba)

15:08 (16:22 dla SKJS) – Meta rajdu (Strzelce Opolskie)

18:00 – ceremonia wręczenia nagród (Strzelce Opolskie)

Lista zgłoszeń – RSMŚl

Lista zgłoszeń – RSPŚ

Kategorie: Aktualności

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek).
Regulamin Serwisu    O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ