100 załóg stanie na starcie 48 edycji najbardziej prestiżowej imprezy motoryzacyjnej w  stolicy polskiej piosenki . Kolejna edycja Rajdu Festiwalowego, który stanowi mistrzowską imprezę dla kierowców amatorów odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2017r. i będzie stanowiła V rundą cyklu Kierowca Roku Opolszczyzny.
Podobnie jak w ubiegłym roku imprezę rozpocznie sobotni uroczysty start w opolskim Rynku połączony z odsłonięciem gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki oraz widowiskowy prolog. Zgodnie z tradycją to właśnie podczas opolskiego święta piosenki rozgrywany jest jeden z najstarszych rajdów w Polsce.
W ubiegłorocznej edycji udział wzięło aż 130 załóg z całej Polski, w tym plejada gwiazd jak piosenkarze Michał Wiśniewski, Andrzej Dąbrowski, celebryta i znany producent muzyczny DJ Adamus, Radek Bielecki z kabaretu Neo-Nówka oraz aktorka i piosenkarka Barbara Kurdej-Szatan.

Do grona znamienitych gości dołączyło aż 10 Mistrzów kierownicy na czele z Radkiem Typą, Martinem Kaczmarskim, Jerzym Tomaszczykiem, Zbigniewem Gabrysiem oraz zawodnikami GSMP, RSMŚL czy Mistrz Polski dziennikarzy Tomasz Szmandra. W tak doborowym gronie 116 załóg składających się z zawodników amatorów rywalizowało na blisko 270 km trasie z 14 odcinkami specjalnymi.

Edycja 2017 to z pewnością zmiana konfiguracji trasy i nowe odcinki specjalne, które dzięki nowym zapisom regulaminowym zostaną wydłużone do 2 km. Łącznie organizator planuje 200 kilometrową trasę i aż 22 km OS, oficjalny start na Rynku w Opolu przy ogromnym zainteresowaniu mieszkańców miasta i gości festiwalowych oraz prolog, który ponownie zostanie poprowadzony ulicami Opola w sobotnie popołudnie 10 czerwca. Na niedzielę organizatorzy zaplanowali 10 odcinków specjalnych w Opolu i okolicach Nakła oraz Dańca. Przez cały czas trwania imprezy bazą rajdu będzie domExpo w Opolu przy ulicy Kępskiej 8. Udział w rajdzie zapowiedziały już pierwsze gwiazdy w tym Michał Wiśniewski, który ponownie pojedzie ze Zbigniewem Gabrysiem. Zgłoszenia ruszają już za tydzień w poniedziałek 22 maja. Rajd Festiwalowy poprzedzi organiozowany 28 maja 2 Mini Rajd Festiwalowy.

Impreza wpisana jest w budżet Miasta Opola a jej Sponsorem Głównym jest firma PKN Orlen.