Jak co roku, także i podczas 47 edycji Rajdu Festiwalowego Higma Service na starcie nie zabraknie przedstawicieli mediów. Dziennikarze z całego kraju nie tylko relacjonują zmagania zawodników podczas tej imprezy, ale sami również chętnie ścigają się na rajdowych trasach. A że większość z nich posiada już niemałe doświadczenie w sportach motorowych, również w kategorii dziennikarzy zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja.

Najbardziej znaną postacią w tym gronie jest Andrzej Dąbrowski, który oprócz tego że odnosił sukcesy zarówno na estradzie, jak i na rajdowych trasach, od zawsze był mocno związany z dziennikarstwem. Wicemistrz Polski w rajdach samochodowych z 1957 roku i zdobywca Grand Prix Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1970 roku, przez wiele lat współpracował m.in. z tygodnikiem „Motor”, „Polityką”,  „Panoramą” i magazynem „Gentelman”. Za swoje artykuły o tematyce motoryzacyjnej otrzymał wyróżnienie „Złote Koło Kierownicy”. Należy też do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tym roku Andrzej Dąbrowski za kierownicą Forda Fiesty ST po raz kolejny pokaże swój rajdowy kunszt tworząc załogę  z Jackiem Pieśniewskim, na co dzień redaktorem miesięcznika „Świat motocykli”.

Jego rywalem w klasie dziennikarzy będzie Tomasz Szmandra – zwycięzca pięciu ostatnich edycji Rajdu Festiwalowego w tej kategorii!  Szmandra jest dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym, redaktorem działu motoryzacyjnego Grupy Polskapress (Polska The Times, magazyny Motosalon, Moto Salon Classic, serwis Motofakty.pl) i stałym współpracownikiem polskiej wersji brytyjskiego magazynu F1 Racing. Regularnie gości na Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), wyścigach F1, uczestniczy w najważniejszych salonach motoryzacyjnych (Genewa, Paryż, Frankfurt, Tokio, Seul) oraz światowych premierach najnowszych modeli samochodów. W roli eksperta pojawia się w radiu i telewizji. Od wielu lat startuje w rajdach, wyścigach i innych imprezach samochodowych. Jest wielokrotnym mistrzem Polski dziennikarzy, czterokrotnym zwycięzcą Rajdu Żubrów w kategorii dziennikarzy, a także wiceprezesem Auto Klubu Dziennikarzy Polskich.
Podobnie jak podczas ubiegłorocznego Rajdu Festiwalowego, Tomasz Szmandra wystartuje Alfą Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde, tym razem z Tomaszem Popielewiczem w roli pilota, który wcześniej, jako kierowca, także wielokrotnie startował w Opolu.

Do walki o zwycięstwo w tej klasie z pewnością będzie starał się włączyć Robert Bielecki, który debiutuje w Rajdzie Festiwalowym, ale ma już spore doświadczenie w sportach motorowych. Bielecki odnosił sukcesy w rajdach (m.in. wygrał klasę podczas Press Rally 2014 na Litwie), w tym także ekonomicznych (zwycięstwo ex aequo w Superteście Ekonomii 2013), na regularność  oraz w zawodach aut elektrycznych. Wieloletniego reprezentanta Polski w międzynarodowych plebiscytach motoryzacyjnych, a aktualnie ambasadora International Engine of the Year Awards (najlepsze silniki do aut osobowych) będzie pilotować Alicja Kaniewska ze znanego studia projektowego Kaniewski Design (jego klienci to m.in. Ferrari i Alfa Romeo). W Opolu wrocławsko-warszawska załoga wystartuje Alfą Romeo MiTo Quadrifoglio Verde, czyli najbardziej sportową wersją modelu, do którego reflektory zaprojektował… śp. mąż pani Alicji – Janusz Kaniewski.